Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka līdz 30.aprīlim (ieskaitot) visām Latvijā reģistrētām komercsabiedrībām, kooperatīvajām sabiedrībām, Eiropas ekonomisko interešu grupām, Eiropas kooperatīvajām sabiedrībām un Eiropas komercsabiedrībām, kā arī individuālajiem uzņēmumiem, zemnieku un zvejnieku saimniecībām (turpmāk – sabiedrība), kuru apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā pārsniedza 300 000 euro, VID ir jāiesniedz 2014.gada pārskats un attiecīgi tam pievienojamie dokumenti.
Vēršam uzmanību, ka maksātnespējas procesa administratoram gada pārskats un zvērināta revidenta ziņojuma (ja tāds ir nepieciešams) noraksts VID ir jāiesniedz par katru pārskata gadu neatkarīgi no administratora pieņemtā lēmuma par parādnieka saimnieciskās darbības pārtraukšanu, turpināšanu pilnā vai ierobežotā apjomā. Maksātnespējas procesa administratoram jāiesniedz arī gada pārskati par iepriekšējiem pārskata gadiem, ja tas nav ticis izdarīts.
VID atgādina, ka 2014.gada pārskats ir sagatavojams euro. Gada pārskatu struktūru, apjomu un saturu, kā arī sagatavošanas un iesniegšanas kārtību nosaka Gada pārskatu likums.
Gada pārskatu var iesniegt papīra formā jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā vai arī nosūtot to pa pastu, taču VID aicina komersantus iesniegt gada pārskatus elektroniski, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). VID EDS pieejamas gada pārskata sastāvdaļu strukturētas formas, kas nodrošina datu precizitāti, jo notiek automātiska dokumentu pareizības pārbaude, kas, ja nepieciešams, ļauj novērst aprēķina kļūdu iespējas.
Svarīgi arī, ka visa uzņēmuma iepriekšējā gada pārskatā sniegtā informācija tajā ielasīsies automātiski un automātiski arī tiks konvertēta uz euro. Respektīvi, iesniedzot gada pārskatu par 2014.gadu elektroniski, visa 2013.gada pārskatā norādītā informācija tajā ielasīsies automātiski (līdz šim uzņēmumam tā bija jāievada manuāli)[1].
Kapitālsabiedrībām, kooperatīvajām sabiedrībām, Latvijā reģistrētām Eiropas kooperatīvajām sabiedrībām un Eiropas komercsabiedrībām, kuru rādītāji pārsniedza divus no Gada pārskatu likuma 54.panta otrajā daļā noteiktajiem kritērijiem (bilances kopsumma 400 000 euro, neto apgrozījums 800 000 euro, pārskata gada vidējais darbinieku skaits 25), kā arī sabiedrībām, kuru pārvedami vērtspapīri ir iekļauti dalībvalstu regulētajā tirgū, kopā ar sagatavoto gada pārskatu jāiesniedz arī zvērināta revidenta ziņojums.
Vēršam uzmanību, ka sabiedrībai, kura divus gadus pēc kārtas nepārsniedza divus no Gada pārskatu likuma 54.panta otrajā daļā noteiktajiem kritērijiem (bilances kopsumma 400 000 euro, neto apgrozījums 800 000 euro, pārskata gada vidējais darbinieku skaits 25), nav jāiesniedz naudas plūsmas pārskats, pašu kapitāla izmaiņu pārskats un vadības ziņojums, kā arī atļauts sagatavot saīsinātu pielikumu.
Savukārt tām sabiedrībām, kuras bilances datumā nepārsniedza divus no Gada pārskatu likuma 54.1panta otrajā daļā noteiktajiem kritērijiem (bilances kopsumma 50 000 euro, neto apgrozījums 100 000 euro, pārskata gada vidējais darbinieku skaits 5), papildus jau minētajiem atvieglojumiem gada pārskata sagatavošanā ir tiesības sagatavot saīsinātu bilanci un nesagatavot pielikumu, bet bilances piezīmes.
Plašāka informācija par gada pārskata obligātajām sastāvdaļām, par dokumentiem, kas iesniedzami kopā ar gada pārskatu, par to, kas veic attiecīgās sabiedrības gada pārskata pārbaudi un kādi ir gada pārskata iesniegšanas termiņi, pieejama VID mājaslapas sadaļā “Gada pārskati” informatīvajā materiālā “Valsts ieņēmumu dienestā iesniedzamie gada pārskati, dokumenti un to iesniegšanas termiņi par 2014.pārskata gadu”.
VID aicina ievērot gada pārskata iesniegšanas termiņus un prasības. Gadījumā, ja gada pārskats netiks iesniegts Gada pārskatu likumā noteiktajā termiņā, tas ir, līdz 2015.gada 30.aprīlim ieskaitot, vai arī tam nebūs pievienotas visas likumā noteiktās sastāvdaļas, atbildīgajām personām var tikt piemērota administratīvā atbildība saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 159.8 pantu „Nodokļu un informatīvo deklarāciju iesniegšanas termiņu neievērošana”.
Jautājumu un neskaidrību gadījumā aicinām iedzīvotājus zvanīt uz VID informatīvo tālruni 67120000, izvēloties tēmu “Nodokļi”, konsultēties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā vai arī iesūtīt savu jautājumu rakstiski VID mājaslapā “Uzdot jautājumu VID”.
Informāciju sagatavoja:
VID Sabiedrisko attiecību daļa
tālr. 67122668, 67122670, 26351438, 26558389
e-pasts komunikacija@vid.gov.lv
[1] Par EDS lietotāju var kļūt ikviens, neslēdzot līgumu ar VID, bet izmantojot savas internetbankas lietotājvārdu un paroli, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes izsniegto eID viedkarti vai VAS „Latvijas Valsts radio un televīzijas centra” izsniegto elektronisko paraksta viedkarti (e-parakstu).