Aloja

Trešajā dabas skaitīšanas sezonā apsekos pusmiljonu hektāru zemes

Līdz ar veģetācijas sezonu un pavasara atnākšanu ir sākusies arī dabas skaitīšanas trešā sezona. Šogad Dabas aizsardzības pārvaldes (Pārvalde) uzdevumā 247 dabas eksperti pētīs Latvijas teritoriju, uzskaitot Eiropas Savienības (ES) nozīmes aizsargājamos biotopus – viendabīgas teritorijas, kurās sastopama liela bioloģiskā daudzveidība.

Ekspertu uzmanības lokā būs apmēram pusmiljonu hektāru plaša teritorija, kurā viņi apsekos dažādus dzīvotņu veidus, piemēram, bioloģiski vērtīgus zālājus, dabiskoties sākušas mežaudzes, purvus, avoksnājus, cilvēka mazietekmētu jūras piekrasti un kāpas, upes, ezerus, alas un iežu atsegumus.

No aprīļa līdz novembrim ir plānots apsekot gan valstij un pašvaldībām, kā arī privātīpašniekiem piederošus īpašumus 91 Latvijas novadā. Marta beigās jau ir izsūtītas informatīvas vēstules 30 tūkstošiem zemju īpašnieku, ka tiks skatītas dabas dzīvotnes viņa zemes vienībā vai var tikt šķērsots īpašums, lai inventarizētu blakus esošo zemes vienību.

“Latvijas daba ir daudzveidīga un unikāla, un šobrīd ikvienam ir iespēja to baudīt, novērtēt, apzināties un saglabāt nākotnei. Nevar noliegt, ka cilvēks kā ekosistēmas daļa to būtiski ietekmē, tādēļ tik ļoti lielu nozīmi dabas izpētei pievērš zinoši speciālisti visā pasaulē. Arī Latvijā bioloģiski vērtīgie biotopi jeb dzīvotnes ir veidojušies ilglaicīgi, tāpēc svarīgi tos apzināt, lai varētu turpināt pareizi apsaimniekot,” pauž dabas skaitīšanas vadītāja Irisa Mukāne.

Zemes īpašniekam ir tiesības piedalīties īpašuma apsekošanā un uzdot par to jautājumus. Pievienoties var apsekošanas brīdī, satiekot savā īpašumā ekspertu ar Pārvaldes izsniegto apliecību (skatīt attēlu Nr.1), vai iesniegt Pārvaldei rakstisku iesniegumu (skaitamdabu@daba.gov.lv vai Baznīcas iela 3, Sigulda, Siguldas novads, LV-2150) līdz 15.maijam par vēlmi piedalīties sava īpašuma apsekošanā.

Eksperta paustais skaidrojums par dabas vērtībām apsekojuma brīdī ir informatīvs. Ja īpašumā tiks konstatēts ES nozīmes aizsargājams biotops, pēc datu kvalitātes pārbaudes 2020.gadā īpašnieks saņems rakstisku informāciju un vienlaikus tā būs pieejama arī Pārvaldes uzturētajā dabas datu pārvaldības sistēmā Ozols (https://ozols.gov.lv/pub). Tas ļaus zemes īpašniekiem taupīt laika un finanšu resursus, kā arī atvieglos dažādu jautājumu risināšanu, atļauju saņemšanu, detālplānojumu izstrādi utt.

Lai skaidrotu procesu, tā nepieciešamību un sniegtu atbildes uz iedzīvotāju jautājumiem, arī šogad tiks organizēti semināri dažādās pašvaldībās. Plašāka informācija par dabas skaitīšanu, plānotajām aktivitātēm, atbildes uz populārākajiem jautājumiem, iedzīvotāju informatīvajiem bezmaksas semināriem pieejama vietnē www.skaitamdabu.gov.lv vai www.daba.gov.lv.

Biotopu apzināšana norit dabas skaitīšanas jeb ES Kohēzijas fonda projekta “Priekšnosacījumu izveide labākai bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un ekosistēmu aizsardzībai Latvijā” ietvaros. Visu dabas skaitīšanas aktivitāšu īstenošana paredzēta līdz 2023.gadam.

Informāciju sagatavoja:

Ilze Reinika
Dabas aizsardzības pārvalde
Dabas skaitīšanas vadītājas asistente
ilze.reinika@daba.gov.lv
Tālr.: 27858275