Aloja

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta Ceļotāju dienās akcentēs dabai draudzīgu ceļošanu un saimniekošanu

Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar novadu pašvaldībām un vietējiem uzņēmumiem 24. un 25. augustā aicina dabas draugus un aktīvas atpūtas cienītājus uz jau trešajām Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta (turpmāk – ZBR) Ceļotāju dienām, kurās šogad īpaša uzmanība pievērsta klimata izmaiņu nelabvēlīgās ietekmes mazināšanai.

“Ziemeļvidzeme ir daļa no apkārtējās dinamiskās pasaules, tādēļ šī gada ZBR Ceļotāju dienu vadmotīvs ir “Veidojam labāku klimatu!”, ar to saprotot gan  savstarpējo saskarsmi un apmaiņu ar zināšanām, gan saimnieciskās darbības klimata uzlabošanu, gan arī darbības klimata izmaiņu nelabvēlīgo ietekmju mazināšanai un pielāgošanai,” pauž ZBR koordinatore Arta Krūmiņa.

Dabas un kultūrvēstures daudzveidība un videi draudzīga saimniekošana ir stūrakmeņi, kas raksturo šī gada Ceļotāju dienu piedāvājumu Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Divu dienu garumā ikviens varēs atrast un izvēlēties sev piemērotus un interesantus pasākumus un aktivitātes – plānoti gan pārgājieni, gan velobraucieni, viesošanās lauku saimniecībās, foto orientēšanās, vides izziņas darbnīcas un pat neparastas ekspedīcijas.

Detalizēta pasākumu programma atrodama Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā.

Ceļotāju dienu norises plānotas tā, lai pārvietošanās būtu dabai draudzīga – ar kājām vai velosipēdu, lai dotu iespēju iepazīt lauku saimniecības, kas saimnieko dabai un klimatam draudzīgi.  Daļa aktivitāšu plānotas lielajos mitrājos, kas ir būtiski klimata pārmaiņu mazināšanai. Kocēnu novadā varēs iejusties purva zinātnieka lomā un iepazīt Madiešēnu purvu, bet Alojas novadā doties uz Sokas jeb Kodaja ezeru – tas atrodas Ziemeļu purvu pasīvā un Ramsāres konvencijas ietvarā tiek uzskatīts par vienu no pasaules vērtīgākajiem mitrājiem.

Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts ir vienīgā šāda veida īpaši aizsargājamā dabas teritorija Latvijā, kas aptver 457 600 ha sauszemes un 16 750 ha jūras akvatorijas. Tā teritorijā atrodas ainaviskā Salacas upe, bagātais Burtnieka ezers, īpatnais Sedas purvs, viena no garākajām smilšakmens alām Latvijā – Lībiešu upurala pie Svētupes, unikālie un nekur citur Latvijā nesastopamie smilšakmens atsegumi jūras krastā, Vidzemes akmeņainā jūrmala.

Šogad jau aizvadītas Ceļotāju dienas Ķemeru Nacionālajā parkā, Slīteres Nacionālajā parkā un Rāznas Nacionālajā parkā, bet 15. un 16. septembrī Ceļotāju dienas notiks arī Gaujas Nacionālajā parkā kā viens no nacionālā parka 45. gadu jubilejas pasākumiem.

Informāciju sagatavoja:

Maija Rēna
Dabas aizsardzības pārvaldes
sabiedrisko attiecību speciāliste
maija.rena@daba.gov.lv
Tālr.: 29272365